ممکن است دو اصطلاح  ui و ux یا همان رابط کاربری و تجربه کاربری را بارها شنیده باشید و تفاوت آن ها را تشخیص ندهید و همیشه برایتان سوال باشد که یادگیری ui و ux چه تاثیری بر روند یک طراحی سایت حرفه ای دارد. ux مخفف user experience design است وئ به معنی تجربه کاربر و احساس کاربر از رویت صفحات وبسایت می باشد اما ui کوتاه شده user interface design است و به معنی رابط کاربری می باشد یعنی همان بخشی از طراحی سایت است که کاربر آن را رویت می کند. در ادامه به مقایسه این دو اصطلاح رایج در میان طراحان وبسایت میپردازیم.

تفاوت ui و ux در چیست؟

Ux به احساس کلی کاربر از یک محصول و تمام جنبه های تعامل او با محصول و خدمات یک شرکت توجه دارد. یکی از وظایف مهم طراحان سایت این است که به احساسات کاربر در هنگام طراحی توجه کنند و سایت را به گونه ای طراحی کنند که محیطی زیبا و دلنشین برای کاربر باشد در واقع ux designers ها تلاش میکنند بهترین طرح را در سایت پیاده سازی کنند تا احساسات کاربر را درگیر خود کند و کاربر به راحتی با محصول یا خدمات سایت آشنا شود.

تمرکز ui بر چگونگی صفحه بندی محصول و نحوه ارائه محصولات با استفاده از ماژول ها، تصاویر، جداول، متن ها و  به کار بردن ترکیب رنگ ها به شکل حرفه ای می باشد. طراحان رابط کاربری باید به گونه ای عمل کنند که اهداف ux محقق شود و هر صفحه را مطابق مسیری که طراح ux  طراحی کرده است پیاده سازی کنند. طراحی ui مطابق با سلیقه طراح سایت انجام می شود اما برای داشتن سایتی زیبا که به خواسته های کاربر توجه شده است به طراح ux نیاز داریم.

معمولا  اکثر افراد ui و ux را به جای یکدیگر استفاده میکنند و تفاوت این دو را نمیدانند و یا حتی در بعضی از شرکت ها این بخش ها را به یک گروه کاری محول می کنند در حالی که ربط کاربری و تجربه کاربری تفاوت زیادی با یکدیگر دارند و هردو کاملا تخصص جدای از هم هستند . به طور کلی رابط کاربری و تجربی کاربری مکمل یکدیگر هستند و هردو آن ها برای شناساندن محصول برای کاربر ضروری هستند در واقع این دو تخصص برای اهدف بزرگی با یکدیگر ترکیب می شوند و این هدف همان جذب کاربران به وبسایت شما و رساندن اطلاعات محصول شما به آن ها می باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *