سئو محتوا چیست ؟

سئو محتوا؛ نکاتی مهم پیرامون یک سئو سایت خوب

همه سایت‌های اینترنتی و شغل‌هایی که صاحب وب‌سایت هستند، باید به مطالبی که در سایت خود منتشر می‌کنند، حساسیت ویژه‌ای داشته باشند. می‌پرسید چرا؟

چون امروزه، قدرت فضای اینترنت در گسترش و رونق کسب‌‌وکار و افزایش مشتری ثابت شده است و غفلت از این قدرت و تاثیر یعنی مرگ یک کسب و کار!

حتما می‌دانید که اکثر افرادی که در موتور جست‌وجو یک کلمه کلیدی را دنبال می‌کنند، روی نتایج اول یا دوم کلیک می‌کنند. این همان نکته مهمی است که توجه صاحبان و مدیران سایت را به خود جلب می‌کند تا برای افزایش رتبه سایت خود و ماندن در نتایج نخست موتورهای جست‌و‌جو تلاش کنند.

 • سئو محتوا تمامی تکنیک‌ها و روش‌های به‌روز را به کار می‌گیرد تا به افزایش اعتبار یک صفحه اینترنتی کمک کند که این کار آمار بازدید را به همراه می‌آورد.

افزایش آمار بازدید، خواسته اصلی صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی است که با افزایش فروش و محبوبیت وب‌سایت رابطه مستقیم دارد. این افزایش آمار همان نقطه طلایی است که خیلی‌ها آرزویش را دارند!

مطمئنا توجه نکردن به مطالب سایت اینترنتی و درج محتوای غیر اصولی در آن، باعث عقب ماندن یک کسب و کار اینترنتی در میدان پر شور رقابت می‌شود.

 • باید دقت داشته باشید که تمامی کسب‌وکارهای موفق روی برنامه محتوایی خود و بهینه‌سازی محتوا با موتورهای جست‌وجو تاکید دارند و همین نکته، باعث موفقیت آن‌ها شده است.
محتوا پنهان

کیفیت محتوا نویسی

کیفیت محتوا؛ توجه به خلاقیت در نوشتار

نکته‌ای که مهم است توجه به هنر نوشتار در کنار اهمیت دادن به تکنیک‌های سئو است. به کار بردن هنر در نوشتن و جذابیت آن به اندازه خود سئو اهمیت دارد. حتی گوگل هم به این موضوع اعتراف کرده است. پس باید درست نوشتن را یکی از اصول کارتان قرار دهید.

طبق تجربه شخصی، صرف زمان روی کیفیت متن و نوشتن متنی جذاب، می‌تواند به اندازه زیادی روی جذب مخاطب تاثیر داشته باشد.

اما شوربختانه بعضی از مدیران سایت‌ها فقط به گنجاندن چند کلمه کلیدی در داخل متن اکتفا می‌کنند که خب، شاید درباره عوامل نرخ پرش مخاطبان اطلاعی نداشته باشند. این همان چیزی است که باعث می‌شود مخاطبان و کاربران به سرعت صفحه سایت شما را ببندند و دیگر هرگز آن را باز نکنند! پس با متن نادرست مخاطبان را فراری ندهید!

نرخ پرش را پایین نگه دارید

شاید بپرسید نرخ پرش اصلا به چه معنی است؟

 • نرخ پرش، روشی در سئو سایت است که کیفیت مطالب را تعیین می‌کند و هیچ کسی علاقه‌ای به افزایش آن ندارد!

در واقع، وقتی کاربر یک کلمه کلیدی را در موتور جست‌و‌جو دنبال می‌کند، نتایج زیادی برای او نمایش داده می‌شود که با کلیک روی هر کدام به صفحه مورد نظر هدایت خواهد شد.

اگر کاربر با ورود به یک سایت مطالب دلخواه خود را پیدا نکرد، به راحتی صفحه سایت را بسته و به سایت‌های دیگر سر می‌زند. این همان نکته مهمی است که شما باید در پایه‌ریزی سئو سایت به آن توجه کنید. چون خوشبختانه یا متاسفانه نرخ پرش مستقیما به کیفیت متن و مرتبط بودن کلمات کلیدی با مطلب ربط دارد.

 • جالب است بدانید، طبق بررسی‌های اخیر نتایج گوگل یا حتی دیگر موتورهای جست‌و‌جو، کیفیت متن و میزان ارتباط آن با موضوع درج شده در رتبه‌بندی اهمیت زیادی دارد. تا جایی که می‌توان اهمیت این مسئله را بیشتر از کلمات کلیدی و حجم متن دانست.

این یعنی، بیشتر بودن حجم مطلب یا درج کلمات کلیدی زیاد در آن، اصلا کارساز نیست و در عوض، کارآمد بودن و جذابیت متن مهم‌تر است. پس سعی کنید، متن یا محتوایی که در سایت‌تان قرار می‌دهید، کاربر پسند باشد تا وی پس از ورود به صفحه سایت شما، دیگر نتواند از آن دل بکند. همه چیزی که موتورهای جست‌وجو از شما می‌خواهند تا رتبه خوبی به سایت‌تان بدهند این است که مطالب‌تان برای کاربران مفید و کاربردی باشد و وقت آن‌ها را هدر ندهد!

توجه به کسب مخاطب و حفظ آن‌ها

بیایید باز هم به تجربه‌مان در مورد سئو برگردیم. تحقیق کلمات کلیدی و سئو سایت با آن‌ها ، ارزش زیادی دارد اما به نظر شما نگه داشتن مخاطب در سایت، چقدر مهم است؟ در جواب باید بگویم بسیار زیادتر از آنچه که فکرش را بکنید!

استراتژی سئو چیزی فراتر از پیدا کردن کلمات کلیدی باارزش و گنجاندن آن در متن است. باید بیشترین تلاش‌تان را روی استفاده از یک استراتژی خوب متمرکز کنید.

 • منظور از استراتژی خوب، همان تولید محتوای شگفت‌انگیزی است که نیاز مخاطب را برطرف کند و با ورود به سایت، او را روی صفحه نگه‌دارد.

بگذارید با یک سوال ادامه بدهیم:

به نظرتان از زمان ورود یک فرد به سایت و تصمیم به خروج یا باقی ماندن در آن، چقدر طول می‌کشد؟

 • شاید باورتان نشود اما زمان تصمیم‌گیری کاربر برای استفاده از سایت شما یا خروج از آن خیلی کوتاه و در حدود چند ثانیه است!

مطالب شما باید طوری باشند که در همین چند ثانیه ورود مخاطب، او را درگیر محتوا کنند و تاثیر عالی و مثبت داشته باشند. مطمئن باشید، مخاطب قادر است در چند ثانیه و بعد از برانداز کردن مطالب سایت، یک متن خوب و باارزش را از یک متن کپی شده و بیهوده و ضعیف تشخیص دهد.

در ادامه نکات مهمی را که تجربه شخصی از سئو سایت است و دانستن آن برای یک نویسنده سئو از نان شب واجب‌تر است، بیان می‌کنم.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب

کلمات کلیدی مناسب و با ارزش را فهرست کنید

وجود کیوردهای اساسی در متن شما، مهم و ضروری است. اگر مطلب در موتور جست‌و‌جو پیدا نشود، زحمت و تلاش شما برای نوشتن آن چه فایده‌ای دارد؟

در حقیقت، برای بهتر دیده شدن مطلب و جلب توجه موتورهای جست‌‌وجو باید از کلمات کلیدی اصلی استفاده کرد. این کلمات همان‌هایی هستند که کاربر هنگام جست‌وجوی یک مطلب آن‌ها را در موتور جست‌وجو وارد می‌کند.

پس قبل از هر کاری بهتر است، کلماتی را که به مفهوم موضوع نزدیکتر هستند، پیدا کنید. به کار بردن کلمات مرتبط با موضوع متن، شانس خوبی است تا مطلب شما بازدید زیادی داشته باشد، اما این همه ماجرا نیست!

بهترین و جدیدترین روش‌ها را برای تحقیق کلمات انتخاب کنید

حتما می‌دانید که ترندهای برتر در هر حوزه کاری، مدام در حال تغییر هستند. پس بهترین کار انتخاب یک روش مناسب برای تحقیق کلمات کلیدی و دنبال کردن کلمات باارزش سئو به صورت مداوم است.

برای این کار، می‌توانید زمان معینی انتخاب کنید. مثلا هر دو یا سه ماه یکبار تحقیق جدید کلمات کلیدی را انجام دهید.

متمایز و منحصر به فرد باشید

در تولید محتوا و استفاده از کلمات کلیدی، بهترین کار ایجاد محتوای منحصر به فرد و غیرکپی است.

منظور از منحصر به فرد این است که مخاطب با خواندن متن احساس کند با محتوای جدیدی روبه‌رو است. خیلی خوب می‌شود اگر ساختار کلی محتوای شما هم از مطالب رقبا متمایز باشد.

با این کار مطمئن باشید، مخاطب حتما محتوای شما را می‌بیند.

 • اعتبار یک سایت اینترنتی و محبوبیت آن، بیشتر به علت احترام به مخاطب است و این احترام با درج محتوای نو و مطالب مفید، نمود پیدا می‌کند.

کاربر با ورود به سایت اینترنتی و مواجهه با به روزترین و جدیدترین مطالب، حس خوبی از کسب‌وکار یا برند مورد نظر می‌گیرد.

 • فراموش نکنید که محتوای مناسب و حرفه‌ای در برندسازی و نشان دادن اعتبار برند اهمیت ویژه‌ای دارد.

کلمات کلیدی را در محل مناسب آن در متن استفاده کنید

غیر مرتبط بودن کلمه کلیدی با متنی که خواننده با آن روبه‌رو است، یعنی پایان تلاش‌های شما!

چرا؟ چون مخاطب به دنبال چیز دیگری وارد سایت شما شده است اما متنی که می‌خواند چیزی دیگری است!

 سعی شما به عنوان یک متخصص سئو باید به‌گونه‌ای باشد که کلمات کلیدی را در بهترین محل با بیشترین مفهوم در جمله به کار ببرید.

تاثیر اصلی سئو زمانی است که شما کلمات اصلی را در تگ عنوان، داخل لینک‌ها، تگ Alt تصاویر، تگ هدینگ‌ها و توضیحات متا قرار دهید.

 • نکته جالب‌تر ماجرا اینجا است که گوگل به استفاده از کلمات کلیدی در سئو محتوا به صورت بولت پوینت اهمیت زیادی می‌دهد.

در کنار کلمات کلیدی اصلی سئو، کلمات مرتبطی هم وجود دارند. در صورتی که هوشمندانه عمل کنید، در زمان تحقیق کلمات کلیدی اصلی، کلمات کلیدی فرعی‌ای را که با متن شما ارتباط دارند، پیدا خواهید کرد.

استفاده از کلمه کلیدی اصلی در تگ عنوان

وقتی می‌توانید کلمه کلیدی اصلی را در تگ عنوان قرار دهید، چرا این کار را نکنید؟

قسمت بسیار مهم کسب اعتبار برای مطلب، استفاده از کلمه کلیدی اصلی در تگ عنوان ”Title Tag” است. فراموش نکنید که این تگ‌های عنوان باید در حدود ۶۰ کاراکتر باشند و باید دقت زیادی صرف کیفیت بهتر و بهینه‌سازی آن شود.

توضیحات متا مهم هستند، به حرف گوگل گوش نکنید!

به ادعای گوگل، توضیحات متا معیاری برای اعتبارسنجی و اعتباردهی به صفحه سایت شما نیست.

 • اما نکته مهم اینجا است که کاربر با دیدن صفحه وب شما در موتور جست‌و‌جو و خواندن توضیحات متا، ترغیب خواهد شد که روی صفحه سایت کلیک کند.

پس در مورد توضیحات متا حرفه‌ای عمل کنید و حتما کلمات کلیدی را در آن به کار ببرید تا توجه مخاطب جلب شود.

بنویسید، بازبینی کنید و دوباره بنویسید تا متن به بهترین شکل درآید

بهترین تمرین برای کسب مهارت در سئو، نوشتن و شروع به کار است. نوشتن مهارت و هنری است که با انجام دادن آن و بازبینی‌های زیاد متن به دست می‌آید.

ویرایش و بازبینی متن نوشته شده از مواردی است که برای کیفیت بهتر محتوا ضروری است. ممکن است در زمان نوشتن یک متن، موارد نگارشی به صورت اشتباه به کار رفته باشند و متن نیاز به ویرایش داشته باشد.

خواندن یک بار یا حتی دوبار از روی متن نوشته شده، کیفیت و اصول خوانایی متن را تضمین می‌کند. پیشنهاد می‌کنم متنی را که خودتان نوشته‌اید، به کسی دیگر بدهید تا آن را ویرایش کند. چون ایرادها و مشکلات یک متن به چشم همه می‌آید جز نویسنده آن!

 • لحن داستان گونه متن شما نیز، تاثیر زیادی روی جذب مخاطب دارد و بهتر است کمی روی مهارت داستان‌سرایی بیشتر کار کنید!

به تیترهای میانی و تیتر اصلی اهمیت دهید

خواندن تیترها برای انسان آسان است و موتورهای جست‌و‌جو برای درک موضوع به تیترهای اصلی و میان تیترها توجه زیادی دارند.

عنوان تیترها را به صورتی انتخاب کنید که خواننده با یک بار خواندن آن، ترغیب شود تا متن زیر تیتر را بخواند.

همچنین، باید کلمات کلیدی اصلی و فرعی در میان تیترها و تیترهای اصلی به کار برده شود. میان تیترها به وسیله موتور جست‌و‌جوی گوگل بررسی می‌شوند و کلمات درج شده در آن‌ها، آدرس‌دهی مناسبی به موتور جست‌وجو درباره موضوع مطلب هستند. می‌بینید؟ هر عنصر یک متن برای دیده‌ شدن و کسب رتبه مهم است! پس از آن‌ها استفاده کنید.

کوتاه نوشتن زیبا‌تر از جملات طولانی

وقتی کوتاه نوشتن زیبا‌تر است چرا جملات طولانی؟

دلیلی وجود ندارد تا جملاتی با کلمات بسیار زیاد بنویسید. با این کار نفس خواننده در میانه جمله قطع خواهد شد و احتمالا از خواندن ادامه آن دلزده می‌شود.

 • پاراگراف‌هایی با حداکثر کلمات ۱۴۰ یا ۱۵۰ بنویسید و اساس کار خود را روی ساده نویسی و کوتاه‌نویسی جملات بگذارید.

هر روز بنویسید

مهارت نوشتن با تمرین زیاد، تقویت می‌شود؛ همان طور که یک ورزشکار با ورزش روزانه در حرفه خود به موفقیت می‌رسد.

با برنامه استراحت مناسب، هر روز به نوشتن و خلق متنی جذاب بپردازید و نکته مهم، مطالعه بسیار زیاد برای به روز بودن است.

در حقیقت، معجزه اصلی زمانی به وقوع می‌پیوندد که شما شروع به نوشتن کنید و پس از آن، می‌توانید با تمرین بیشتر به مهارت‌های نوشتن خود اضافه کنید.

مطالعه و خواندن در مورد حیطه کاری‌تان، به پیشرفت و افزودن تجربه‌های مفید کمک زیادی می‌کند. برای افزایش تجربه در زمینه سئو و تولید محتوا، کتاب‌ها و مطالب زیادی وجود دارند که مهارت شما را بیشتر خواهند کرد.

وسائل مزاحم برای تمرکز کردن را کنار بگذارید

بیشترین تاثیر منفی را در زمان شروع به نوشتن محتوا، اینترنت و گشت‌و‌گذارهای اینترنتی دارند.

شاید در یک مورد خاص نیاز به راهنمایی گرفتن از صفحه‌های اینترنتی باشد، اما یادتان نرود که ایده نوشتن متن و محتوا بسیار فرار است و مراجعه مداوم به اینترنت در زمان نوشتن باعث حواس پرتی زیادی می‌شود.

نوشتن با دست خط خودتان و بدون نیاز به دستگاه دیجیتال گزینه نوستالژیک و خوبی است

اگر می‌خواهید مهارت نوشتن‌‌تان را تقویت کنید، خوب است که در مکان‌های مختلف مانند پارک، محل تحصیل یا حتی اتوبوس به نوشتن بپردازید.

لازمه این کار تنها یک دفترچه یادداشت است و نوشتن با دست خط خودتان، تجربه عالی از تولید محتوای متنی و خلق متنی جذاب است.

موضوعات مورد علاقه‌تان بنویسید

در مورد موضوعات مورد علاقه‌تان بنویسید

اگر برای یک سایت اینترنتی تولید محتوا می‌کنید، بهتر است در حوزه مورد علاقه خود و توانایی‌تان نوشتن را ادامه دهید.

این کار از خستگی ناشی از تولید محتوای متنی مداوم جلوگیری خواهد کرد.

مثلا، چند حوزه کاری و چند موضوع کلی را برای خود انتخاب کنید و تمرکز اصلی خود را روی آن‌ها بگذارید.

برای کدام خواننده، محتوا می‌نویسید؟

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت، این است که مخاطب خود را در نظر داشته باشید.

 • ادبیات و لحن استفاده شده در متن شما باید متناسب با مخاطب‌تان باشد تا بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد.

همچنین، می‌توانید با نظرخواهی از خوانندگان مطلب، کیفیت کارهای بعدی را ارتقا دهید.

بهتر نیست متن‌تان را با یک سوال پیش ببرید؟

خواننده علاقه زیادی به درگیر شدن با متن و روبه‌رو شدن با کلمات سوالی مانند چرا، چگونه، کجا و … دارد.

با کمی خلاقیت و به کار بردن صحیح این نوع کلمات می‌توان خواننده را تشویق به خواندن ادامه متن کرد.

بنابراین فکر خوبی است تا از این نوع کلمات در میانه متن استفاده شود. اما بهتر است به کار بردن این کلمات به صورت معقول و به اندازه باشد. افراط نکنید!

نکات نگارشی را رعایت کنید

نکات نگارشی اهمیت زیادی دارند

توجه به نکات نگارشی و نوشتن شکل صحیح کلمات به خوانایی متن و محتوا کمک زیادی می‌کنند. در متن‌های فارسی نکته مهمی وجود دارد و آن، رعایت کردن نیم فاصله در نوشتار است.

این مورد به خوانایی بهتر متن کمک زیادی می‌کند و از جمله نکات دیگر، می‌توان رعایت قوانین دستور زبان و درست به کار بردن کلمات از نظر املایی را نام برد.

 • استفاده از علائم نگارشی و استفاده از کلمه‌ها در محل نامناسب جمله، خوانایی و گیرایی متن را کمتر می‌کند و حتی در بعضی از موارد باعث گنگی و نامفهوم شدن جملات می‌شود.

در نوشتن از چارچوب حقایق بیرون نروید

نوشتن در مورد یک برند یا یک محصول که معرفی آن به شما سپرده شده است، مستلزم رعایت چارچوبی است که نباید بیشتر از آن اغراق کرد.

 • در واقع، باید هر آن چیزی که وجود دارد توضیح داده شود و نه بیشتر.

باید دقت داشته باشید، خواننده خیلی زود متوجه توضیحات اضافه و مبالغه‌آمیز می‌شود و این نکته منفی است که به اعتبار برند صدمه می‌زند.

تفریح در کنار نوشتن

نوشتن یک متن می‌تواند کاری زمان‌بر و خسته‌ کننده باشد و بهتر است در کنار آن، تفریح و سرگرمی‌های متنوع نیز وجود داشته باشند.

 • شاید نیاز باشد، برای مدتی قلم و کاغذ را به کلی فراموش کنید و به یک کار دیگر بپردازید.

گوش دادن به موسیقی، سرگرمی‌های رایانه‌ای یا طبیعت‌گردی برای بازیابی ذهنی بسیار مفید هستند.

نوشتن برای سئو؛ جذاب و شگفت‌انگیز

هر کاری نیازمند علاقه است. به ویژه، نویسندگی و مخصوصا نویسندگی و تولید محتوا برای یک وب‌سایت اینترنتی.

در صورتی که علاقه زیادی به نوشتن دارید و می‌توانید در مورد یک موضوع یا یک عنوان، یک نفس مقاله‌ای طولانی آماده کنید، پس در اولین فرصت شروع کنید.

برای ادامه دادن تولید محتوا برای سئو، اصل اساسی وجود دارد و آن به روز بودن و مطالعه زیاد است. علاقه به مطالعه و خواندن، مکمل نوشتن یک متن خوب است که به دانایی خواننده اضافه کند.

مطمئنا، بیشترین تاثیر و بیشترین محبوبیت را مطلبی دارد که حرف و سخن جدیدی ارائه دهد؛ وگرنه، متن‌های زیادی وجود دارند که خواندن آن سودی برای خواننده ندارد.

در این مقاله روی کیفیت محتوای سئو تاکید کردیم که برای گیرایی و دیده شدن محتوا ضروری است. تکنیک‌های بسیاری برای سئو وجود دارند و مطمئنا استفاده از آن‌ها به اعتبار بیشتر صفحه اینترنتی کمک می‌کنند.

ولی در کنار این تکنیک‌ها که باید به شکل مناسب از آن‌ها استفاده کرد، توجه به هنر نوشتار و حفظ کیفیت آن، منجر به محبوبیت محتوا و جلب توجه بیشتر مخاطب خواهد شد.

در پایان فراموش نکنید که مخاطبان و کاربران بیش از موتورهای جست‌وجو اهمیت دارند، شما برای انسان‌ها می‌نویسید نه ماشین‌ها!

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
تیم سئو تهران
👋 سلام میتونم کمکتون کنم؟